کد تخفیف 10% web10 ویژه خرید از وب سایت

مواد شیمیایی صنعتی

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

مواد شیمیایی صنعتی :

به گزارش شیمی نیوز؛ نرخ رشد تولیدات مواد شیمیایی صنعتی در شهریورماه مثبت شد. این در حالی است که نرخ رشد اقتصادی در بخش صنعت در سال ۹۷ منفی ۹.۶ درصد اعلام شده بود و این آمار بیانگر بهبود وضعیت صنعت در سال جاری نسبت به سال گذشته است.
دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود این خبر را منتشر کرد و نوشت: گزارش ماهانه تولیدات صنعتی شرکت‌های بورسی که بیش از نیمی از تولید صنعتی کشور را در اختیار دارند، حکایت از این دارد که رشد تولید صنعتی در شهریورماه نسبت به مردادماه ۱٬۲ درصد مثبت بوده است.
دکتر همتی گفت: بر مبنای گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، بررسی‌ها نشان می‌دهد، از ابتدای سال ۹۸ روند رشد منفی صنعتی، بطور ماهانه کاهنده بوده و در ماه شهریور مثبت شده است.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: شاخص مستخرج از تعداد ۲۳۰ شرکت صنعتی بورسی همراستا با شاخص تولید صنعتی کل کشور است و لذا، با توجه به اینکه شاخص‌های رسمی کل کشور با تأخیر منتشر می‌شود این شاخص بورسی می‌تواند جایگزین خوبی برای تغییرات ماهانه صنعت و حمایت کننده‌ای مناسب از مثبت شدن رشد غیر نفتی کشور باشد، که در آمار سه ماههٔ اول سال نیز مشهود بود.
دکتر همتی تأکید کرد: این نکته مهم را نیز باید اضافه کنم که این گزارش به معنای جبران کاهش تولیدات صنعتی نیست و بایستی در خصوص تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی کشور و نرخ سرمایه‌گذاری که روند نگران‌کننده‌ای دارد، چاره‌جویی کرد.
مثبت شدن رشد تولید صنعتی در شهریور ماه در کنار رشد ۶.۵ درصدی بخش کشاورزی در سه ماهه ابتدای سال جاری که پیش تر سخنگوی دولت از آن خبر داده بود، نویدبخش صعودی شدن رشد اقتصادی در بخش غیرنفتی در ماه‌های پیش رو خواهد بود.
هر چند این آمار می‌تواند نویدبخش روزهای بهتر در آینده باشد، اما باید منشا مثبت شدن نرخ رشد در بعضی از بخش‌ها و همچنین کاهش نرخ تورم ماهانه را مورد بررسی قرار داد تا بتوان با تقویت این روند و همچنین اصلاح در سایر بخش‌ها وضع موجود را بهبود بخشید.
تیمور رحمانی صاحبنظر اقتصادی در اینباره توضیح داد: رشد تولید بخش صنعت به سمت مثبت شدن چرخش کرده و بخش کشاورزی نیز شرایط مناسبی دارد که می‌تواند به معنی پرهیز از تداوم رکود شدید باشد.همچنین داده‌های تورم نیز کاهش محسوس تورم را نشان می‌دهد.
وی افزود: با توجه به اینکه بهبود ساختاری در اقتصاد ایران رخ نداده و فشار تحریم‌ها کاملاً بی‌سابقه است، تنها می‌توان این توفیق را به تلاش سیاست‌گذار برای ثبات به ویژه در بازار ارز و پذیرش واقعیت بازار نسبت داد و اگر اقتصاد ایران این دو موضوع اساسی را بتواند ادامه دهد، امید به بهبود شرایط اقتصادی بسیار زیاد خواهد بود.


منبع: اینپیا

چقدر این محتوا مفید بود؟

میانگین 0 / 5. تعداد آرا 0

اولین رای را شما بدهید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *