کد تخفیف 10% web10 ویژه خرید از وب سایت

کاربرد مورفولین : هر آن چیزی که نیاز است در مورد آن بدانید

morpholine
آنچه در این مقاله خواهید خواند:

کاربرد مورفولین

مورفولین را می‌توان یک ترکیب شیمیایی آلی دانست که از آن به‌عنوان محافظ در برابر خوردگی، به‌عنوان یک ماده افزودنی و مناسب برای سنتز با سایر مواد شیمیایی استفاده می‌شود. فرمول مولکولی این ماده C4H9NO بوده و به همین دلیل یک ترکیب شیمیایی هتروسیلیک به شمار می‌رود که دارای گروه‌های عاملی آمین و اتر است. این ماده در درصدهای گوناگونی موجود است که کاربردی‌ترین آن‌ها مورفولین 99 درصد است.

به دلیل اینکه در فرمول شیمیایی این ماده آمین به‌کاررفته است، می‌توان آن را به‌عنوان یک ماده پایه مدنظر قرار داد. مورفولین بی‌رنگ و فاقد مواد معلق است. این ماده به دلیل قیمت پایین و قطبیت آن کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. برای مثال از آن می‌توان به‌عنوان یک حلال در سنتز آلی، واکنش‌ها و تحقیقات صنایع شیمیایی استفاده کرد.

مورفولین

آشنایی با کاربرد مورفولین

این ماده را می‌توان یک ماده بسیار رایج و کاربردی دانست که به طور شگفت‌انگیزی ناشناخته مانده است. این ماده که ترکیبی از آمین اتر، مشتق از آمونیاک و نیتروژن است، کاربردهای بسیار زیادی در صنایع بسیار مختلفی دارد.  این ماده بی بو و بی‌رنگ، یک باز به شمار می‌رود و با این که در پزشکی کاربرد بالایی داشته؛ اما هیچ ارتباطی با مرفین ندارد.

این ماده توسط لودویگ کر، شیمیدان ماهر آلمانی در اواخر دهه 1800 کشف شد. از آن جایی که این ماده بسیار همه کار است، خرید مورفولین 99% رواج بسیار زیادی در بین صنعتگران پیدا کرده است. برخی از مهم‌ترین کاربردهای این ماده عبارت‌اند از: نظافت، تولید لاستیک، ساخت‌وساز، گرمایش و سرمایش، مراقبت شخصی، کشاورزی و … .

نحوه تولید مورفولین

باتوجه‌به این که خرید مورفولین 99% و فروش آن رونق بسیار زیادی در صنایع مختلف پیدا کرده است، آزمایشگاه‌ها و کارخانه‌های مختلفی در تلاش هستند تا دست به ساخت و تولید این ماده بزنند. برای ساخت مورفولین 99 درصد می‌توان یکی از سه روش زیر را استفاده کرد:

  • دی هیدرات اتانول آمین با اسید

در این فرایند مورفولین از دی اتانول آمین که یک ترکیب آلی است، از مخلوط کردن اکسید اتیلن و آمونیاک ایجاد می‌شود. در این روش، یک اسید قوی تا حداقل 150 درجه سانتیگراد گرم شده و سپس به دی اتانول آمین اضافه می‌شود. حال این واکنش با یک عنصر قلیایی یا پایه دیگر خنثی می‌شود. از آن جایی که در این فرایند اتم‌های هیدروژن و اکسیژن از ساختار دی اتانول آمین حذف می‌شوند، به آن فرایند دی هیدرات نیز گفته می‌شود.

  • دی اتیلن گلیکول و آمونیاک هیدروژنه و تبخیرکننده

این روش تولید در سال 1980 توسعه پیدا کرد و به دلیل سرعت و کارایی بسیار مناسب آن، به رایج‌ترین روش برای ساخت مورفولین تبدیل شد. در این روش دی اتیلن گلیکول و آمونیاک با هیدروژن ترکیب می‌شوند. حال یک ماده کاتالیزور مانند مس، نیکل یا کبالت به آن اضافه شده تا باعث هیدروژناسیون، تزریق مولکولی هیدروژن، محلول شود. حال باید کل مخلوط را بین 150 تا 400 درجه سانتی‌گراد گرم کرد و تحت‌فشار قرار داد.

واکنش شیمیایی حاصل از این ترکیب، محلولی ایجاد می‌کند که حاوی مولکول‌های مورفولین است. سپس می‌توان این ماده را با تبخیر از مخلوط استخراج کرد. در شیمی به این روش استخراج از طریق تبخیر، عملیات سلب کردن نیز گفته می‌شود.

  • ترکیب اتر و آمونیاک خشک

در این روش، اتر با آمونیاک خشک و بدون آب و یک حلال شیمیایی سازگار، مخلوط می‌شود. این مواد شیمیایی با هم در دمای 50 درجه سانتی‌گراد گرم شده و به مدت 24 ساعت نگهداری می‌شوند. این مخلوط که در یک ظرف کاملاً مهروموم شده و سفت و محکم نگه داشته می‌شود، از افزایش حجم مخلوط جلوگیری می‌کند. زمانی که درب ظرف باز می‌شود، آمونیاک اضافی تخلیه شده و می‌توان مورفولین را از طریق تقطیر به دست آورد.

کاربرد مورفولین در صنعت

طبیعی است که باتوجه‌به کاربردهای بسیار زیاد این محصول، فروش مورفولین 99% به‌صورت خرده و عمده رونق زیادی پیدا کرده است. افراد گوناگونی می‌توانند از مزایای این محصول مانند جلوگیری از خوردگی برای اهداف وسیعی استفاده می‌کنند. برخی از مهم‌ترین کاربردهای مورفولین در صنعت عبارت خواهند بود از:

  • محصولات پاک‌کننده

این ماده به‌عنوان یک پاک‌کننده و ساینده و یک عامل روشن‌کننده در محلول‌های تمیزکننده و شوینده‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. از کاربردهای آن به‌ویژه می‌توان به تمیزکردن به‌صورت خشک اشاره کرد. این ماده همچنین می‌تواند به موم‌های صنعتی و پولیش‌ها کمک کرده تا قوام خود را افزایش دهند.

  • پوشش‌ها و درزگیرها

این ماده همچنین یک ماده فعال پایه رزین برای جوهرها، پوشش‌ها و چسب‌های قابل‌درمان است. از مورفولین همچنین می‌توان به‌عنوان یک تسریع‌کننده برای ولکانیزه کردن لاستیک‌ها نیز بهره برد.

  • فلزکاری

این ماده همچنین می‌تواند به‌عنوان یک جزء در روان‌کننده‌های دوگانه و سیالات خنک‌کننده استفاده شود و با جلوگیری از داغ شدن بیش از حد فلز در حین ماشین‌کاری، آسیب‌ها و تبدیل آن به قطعات مختلف، از آسیب‌دیدن آن جلوگیری کند.

  • گرمایش و سرمایش

فروش مورفولین همچنین به دلیل تثبیت مایعات انتقال حرارت، مایعات رسانا در سیستم‌های گرمایشی مانند آب نیز رونق پیدا کرده است. از کاربرد مورفولین می‌تواند به‌عنوان یک ماده پایه عمل کرده و آلودگی‌های اسیدی در سیستم‌های انتقال حرارت را خنثی کند.

  • صنعت کاغذ و مقوا

به دلیل ماهیت قارچ‌کش این ماده، بسیاری از محصولات کاغذی و مقوایی برای جلوگیری از کپک زدن و پوسیدگی از یک پوشش مورفولین استفاده می‌کنند. از آن همچنین می‌توان به‌عنوان یک عامل ضد کف در کارخانه‌های تولید کاغذ نیز استفاده کرد.

خریدوفروش مورفولین

خریدوفروش مورفولین

درصورتی‌که شما هم قصد دارید تا از مزایا و خواص این ماد فوق‌العاده بهره‌مند شوید، نیاز است تا در ابتدا مراکز خریدوفروش معتبر آن را در سراسر کشور پیدا کنید. اگر می‌خواهید خیالتان از داشتن یک خرید مطمئن و معتبر راحت باشد، مورفولین موردنظر خود را از آسان کم دریافت کنید. آسان کم به‌عنوان یکی از بهترین و شناخته‌شده‌ترین مراکز در زمینه خرده‌فروشی و عمده‌فروشی انواع محصولات شیمیایی به‌صورت کاملاً مجازی و آنلاین شناخته می‌شود.

از این روش خریدوفروش مورفولین 99% به‌صورت خرده و عمده به کمک آسان کم بسیار ساده‌تر و البته مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود. میزان فروش این مجموعه کاملاً متناسب با میزان سفارش بوده و همچنین قیمت‌های ارائه شده نیز متناسب با میزان خرید تغییر خواهد کرد.

 

نتیجه‌گیری

مورفولین به‌عنوان یکی از کاربردی‌ترین مواد شیمیایی در صنایع مختلف شناخته می‌شود. این ماده بی‌رنگ و بی بو، ترکیبی از آمین اتر، مشتق از آمونیاک و نیتروژن است. برای تولید این ماده می‌توان یکی از روش‌های دی هیدرات اتانول آمین با اسید، دی اتیلن گلیکول و آمونیاک هیدروژنه و تبخیرکننده یا ترکیب اتر و آمونیاک خشک را استفاده کرد. از این ماده می‌توان به‌عنوان یک ماده مناسب در محصولات پاک‌کننده، پوشش‌ها و درزگیرها، گرمایش و سرمایش، صنعت کاغذ و … استفاده کرد.

منابع:
https://www.worldofchemicals.com

 

چقدر این محتوا مفید بود؟

میانگین 5 / 5. تعداد آرا 1

اولین رای را شما بدهید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *