کد تخفیف 10% web10 ویژه خرید از وب سایت

هرآنچه که باید درباره آنزیم مواد شوینده بدانید

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

آنزیم مواد شوینده در واقع نوعی آنزیم است که برای تمیزکردن لباس‌ها و ظروف در زمان شستشو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آنزیم‌ها قادر هستند تا به‌صورت کارآمدی باعث تمیز شدن لباس‌ها و ظروف شده و از طرف دیگر نیز می‌توانند باعث پایداری هرچه بیشتر مواد شوینده شوند. یکی دیگر از ویژگی‌ها و مزایای بسیار مهمی که این آنزیم‌ها دارند این است که در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌کنند، چراکه این آنزیم‌ها در دمای پایین کار می‌کنند و در نتیجه برای عمل‌کردن نیازی به آب گرم ندارند.

به‌طورکلی باید بدانید که اکثر مواد شوینده امروزه از ترکیب 2 یا چند آنزیم مختلف ساخته شده‌اند و در حال حاضر می‌توان تا 8 آنزیم مختلف را در یک فرمولاسیون واحد تولید کرد. استفاده از ترکیبات مختلف باعث می‌شود تا مواد شوینده دارای مقاومت بالاتری در برابر مواد شیمیایی سفید‌کننده و نمک‌های قلیایی بوده و عملکرد بهتری را ارائه دهند. ما در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره آنزیم شوینده صحبت کرده و نکات مفیدی را دراین‌خصوص بیان کنیم.

آنزیم مواد شوینده، تاریخچه و اهمیت استفاده از آنها 

آنزیم مواد شوینده ، تاریخچه و اهمیت استفاده از آنها 

امروزه مواد شوینده که برای شستشوی لباس و ظروف مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند معمولا دارای عملکرد بسیار بهتر و البته پایداری بیشتری در مقایسه با محصولات مشابه در گذشته هستند. شوینده‌هایی که در آنها از چند آنزیم مختلف استفاده شده می‌توانند تا 25 درصد عملکرد شستشو را بهبود دهند. اولین آنزیم مواد شوینده در سال 1914 تولید و به فروش رسید. آنزیمی که در این شوینده مورداستفاده قرار گرفته بود trypsin نام داشت.

این آنزیم و شوینده‌های تولید شده توسط آن عملکرد چندان قابل قبولی نداشتند؛ ولی تا دهه 1960 آنزیم دیگری در این زمینه مورداستفاده قرار نگرفت. در ادامه آنزیم‌های مواد شوینده بسیار محبوب‌تر شده و مواردی مانند amylases، lipases، cellulases و … نیز به‌عنوان آنزیم به شوینده‌ها اضافه شدند.

دقت داشته باشید که آنزیم های پودری یا سایر آنزیم‌های مواد شوینده قادر هستند تا کثیفی‌ها، لکه‌ها و چربی‌هایی که روی لباس یا ظروف وجود دارند را پاک کنند. آمیلازها و لیپازها نقش کلیدی و بسیار مهمی را در تمیزکردن این نوع کثیفی‌ها در انواع لباس‌ها و ظروف ایفا می‌کنند. از طرف دیگر سلولازها نیز می‌توانند با استفاده از پیوندهای گلیکوزیدی که دارند پارچه‌ها را به بهترین شکل ممکن تمیز کرده و عملکرد بهتری را در مقایسه با شوینده‌های عادی به شما ارائه دهند.

استفاده از آنزیم موادشوینده چه مزایای مهمی دارد؟ 

از جمله مهم‌ترین مزایای استفاده از آنزیم های شوینده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش هزینه‌ها: استفاده از آنزیم مواد شوینده می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و البته کاهش مصرف انرژی کمک کند. این آنزیم‌ها می‌توانند عملیات شستشو را بهینه‌سازی کرده و دیگر نیازی به گرم‌کردن آب برای شستشو ندارند.
  • با استفاده از این نوع مواد شوینده و آنزیم‌ها شما می‌توانید انواع مختلف پارچه‌ها را به همراه یکدیگر شستشو دهید و دیگر نیازی نیست که برای شستشو این پارچه‌ها را از هم جدا کنید.
  • استفاده از آنزیم مایع یا سایر انواع آنزیم‌های شوینده باعث می‌شود تا زمان شستشو به میزان زیادی کاهش پیدا کند. از طرفی اگر شستشو با دست انجام شود نیاز به صرف انرژی بسیار کمتری در مقایسه با شوینده‌های معمولی خواهد داشت.
  • فراموش نکنید که آنزیم‌های شوینده در تمیزکردن کثیفی‌های سرسخت و لکه‌هایی که با شوینده‌های عادی پاک نمی‌شوند نیز عملکرد بسیار خوبی دارند و می‌توانند به‌راحتی باعث تمیزشدن کارد و چنگال‌های شما شوند.
  • یک کاربرد آنزیم ها در صنایع شوینده عملکرد دقیق این آنزیم‌ها و البته سازگاری بالای آنها با محیط‌زیست است که از آسیب رسیدن به محیط‌زیست به میزان زیادی جلوگیری می‌کند. توجه کنید که معمولا شوینده‌های معمولی برای محیط‌زیست و به‌ویژه برای آبزیان بسیار مضر هستند.

استفاده از آنزیم مواد شوینده چه مزایای مهمی دارد؟ 

آشنایی با انواع آنزیم های مواد شوینده 

دسته بندی آنزیم ها در مواد شوینده به شکل زیر خواهد بود:

  • پروتئازها: این آنزیم مواد شوینده معمولا برای تمیزکردن لکه‌های پروتئینی و کثیفی‌ها داخل ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از جمله کاربردهای این آنزیم می‌توان به پاک‌کردن لکه خون، لکه تخم‌مرغ، عرق، شیر و … اشاره کرد.
  • آمیلازها: این آنزیم‌ها در فرمولاسیون شوینده آنزیمی برای ازبین‌بردن لکه‌های نشاسته‌ای مانند لکه‌های ماکارونی، برنج، سیب‌زمینی، غذای کودک، شکلات، سس و … استفاده می‌شوند.
  • لیپازها: اصلی‌ترین کاربردی که لیپازها در شستشو دارند پاک‌کردن انواع چربی‌ها و روغن‌ها است. زمانی که لباس‌ها یا ظروف شما چرب شده و لکه‌های چربی روی آن قرار می‌گیرد شما می‌توانید از این نوع آنزیم مخصوص مواد شوینده استفاده کنید.
  • مانانازها و پکتینازها: این دو نیز از دیگر انواع آنزیم‌های مواد شوینده هستند که برای تمیزکردن لکه‌های میوه و سبزیجات، لکه‌های ناشی از علف، لکه‌های محصولات لبنی و … استفاده می‌شوند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای آن می‌توان به پاک‌کردن سس کچاپ، سس سالاد، آب‌میوه، ماست و … اشاره کرد.
  • سلولازها: سلولازها آخرین نوع از آنزیم‌های مواد شوینده هستند که در این بخش قصد داریم درباره آنها صحبت کنیم. اصلی‌ترین کاربرد این آنزیم‌های مواد شوینده ازبین‌بردن تیرگی‌های پارچه نخی و نرم‌تر و البته روشن‌تر کردن این نوع پارچه‌ها است.

آشنایی با انواع آنزیم مـواد شوینده 

راهنمای خرید آنزیم مواد شوینده 

اگر شما هم جز افرادی هستید که علاقه‌مند به خرید انزیم های مواد شوینده هستید حتما باید به چند نکته بسیار مهم در این زمینه دقت داشته باشید. نکته اول این است که حتما سعی کنید پیش از خرید نوع آنزیم مواد شوینده که نیاز دارید را مشخص کنید. بسیاری از افراد بدون دانستن نوع محصول موردنیاز خود اقدام به خرید می‌کنند و به همین علت نیز پس از خرید معمولا با مشکلاتی مواجه می‌شوند. در گام بعدی شما باید یک برند تولیدکننده معتبر را برای خرید انتخاب کنید.

انتخاب فروشگاه مناسب برای خرید محصولات نیز گام بعدی است که برای خرید آنزیم‌های موردنیاز خود باید طی کنید.

راهنمای خرید آنزیم موادشوینده 

نتیجه‌گیری

آنزیم مواد شوینده یک نوع محصول بسیار کاربردی است که امروزه ازبین‌بردن انواع لکه‌ها و کثیفی‌ها در لباس‌ها و ظروف مورداستفاده قرار می‌گیرد. این آنزیم‌ها دارای انواع مختلفی هستند. از جمله مزایای مهم استفاده از آنها می‌توان به کاهش زمان شستشو، بهینه‌سازی عملیات شستشو، کاهش هزینه‌ها و … اشاره کرد. اگر شما هم علاقه‌مند به خرید آنزیم‌های مواد شوینده هستید می‌توانید همین حالا از خدمات فروشگاهی اینترنتی ما استفاده کرده و با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت این محصولات را خریداری کنید.

https://en.wikipedia.org

https://infinitabiotech.com

https://biosolutions.novozymes.com

چقدر این محتوا مفید بود؟

میانگین 0 / 5. تعداد آرا 0

اولین رای را شما بدهید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *