کد تخفیف 10% web10 ویژه خرید از وب سایت

معرفی انواع متیل استر

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

معرفی انواع متیل استر

انواع متیل استر برای تولید محصولات دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. به همین علت، آن ها را به عنوان محصولات پایه ای نیز می شناسند.

معرفی انواع متیل استر

نحوه تشکیل متیل استر چگونه است؟

متیل استر به عنوان مونو آلکیل استر اسیدهای چرب با زنجیره بلند به دست می‌اید. روغن های گیاهی یا چربی های، از طریق یک فرآیند شیمیایی به نام ترانس استریفیکاسیون ساخته می شود. در این فرآیند، روغن ها و چربی هایی با منشاء طبیعی به متیل استر تبدیل می شوند.

متیل استر که معمولاً به عنوان سوخت بیودیزل خالص یا «B100» شناخته می شود، یک سوخت پاک و تجدید پذیر است که از روغن های گیاهی طبیعی مانند روغن پالم، روغن کلزا، روغن سویا و غیره ساخته شده است. متیل استر برای استفاده به عنوان یک سوخت در نظر گرفته شده است. این نوع ترکیب جایگزینی برای گازوئیل نفتی بوده است. همچنین می توان آن را با سوخت گازوئیل نفتی به هر نسبت ترکیب کرد.

متیل استرهای اسید چرب (انواع متیل استر)

متیل استرهای اسید چرب یا FAME محصولاتی هستند که به کمک واکنش کاتالیست قلیایی بین چربی ها یا اسیدهای چرب و متانول تولید می شوند. در بیودیزل، متیل استرهای اسید چرب جزء اصلی هستند که معمولاً از روغن ‌های گیاهی با ترانس استری به دست می ‌آیند.

انواع متیل استر در کاربردهای حلال، به عنوان «حلال سبز» شناخته می شوند. زیرا متیل استرهای اسید چرب زیست تخریب پذیر هستند. همچنین آن ها، ترکیبات آلی فرار ( VOCs) را تولید می کنند و برای انسان غیر سمی هستند.

 

ویژگی های انواع متیل استر

انواع متیل استر با ویژگی هایی مانند نقطه جوش بالا، روان پذیری خوب و حلالیت عالی در حلال های آلی معرفی می شوند. متیل‌استرهای اسید چرب مانند متیل سویات، متیل کانولات، متیل لورات و متیل کاپریلات، از جمله محصولات همه کاره ای هستند که طیف وسیعی از مصارف محصولات را پوشش می دهند، مانند: روان کننده ها، مایعات فلزکاری، امولسیفایرها، حلال ها، سوخت ها، سموم کشاورزی، سورفکتانت ها، پلیمرها، پوشش ها، پاک کننده ها و مواد غذایی.

 

متیل استر نارگیل

متیل استر نارگیل (CAM) یک محلول واکنشی است که می تواند به عنوان حلال برای گلیکول اترها استفاده شود. نفوذپذیری CAM بالاست و این موضوع، آن را به یک عامل ایده آل برای استفاده در داروهایی مانند آنتی بیوتیک تبدیل می کند.

CAM همچنین دارای اثر ضد باکتریایی است که ممکن است به دلیل وجود گروه هیدروکسیل در ساختار آن باشد. علاوه بر این، حضور متیل میریستات و کربنات سدیم در آن می تواند لیپوپپتید حلقوی با خواص آنتی بیوتیکی را تولید کند.

متیل استر کلزا با ویژگی های متفاوتی عرضه می شود و از روغن کلزا به دست می آید. رنگ این ترکیب زرد بوده و در نوع مایع است. نقطه جوش آن 167 درجه سانتی گراد و نقطه اشتعال پذیری آن نیز 130 درجه سانتی گراد است.

متیل استر کلزا

متیل استر سویا

یکی از اولین کاربردهای متیل استر روغن سویا، استفاده از این ترکیب در سوخت و روان کننده ها بود. امروزه محصولات روان کننده متعددی از جمله اسپری های روان کننده خانگی، مایعات فلزکاری، عوامل آزاد کننده فرم آسفالت و افزودنی های بتن و … در حال عرضه یا توسعه هستند.

از کاربردهای متیل استر سویا باید به حذف جوهر چاپ، پاک کردن رنگ، چربی زدایی فلزات، تمیز کردن نشت روغن و حذف رزین اشاره کرد. بسیاری از محصولات مصرفی تولید شده با متیل استر روغن سویا از جمله پاک کننده های دست، لوسیون بدن، واکس خودرو و پاک کننده های خانگی کاملاً ایمن و سالم هستند.

متیل استر روغن سویا، حلالیت موثری را فراهم می کند که دارای ترکیبات آلی فرار(VOCs ) است. این حلالیت، نقطه اشتعال بالایی دارد، غیر سمی است و با سایر حلال های آلی و اکثر فلزات، پلاستیک ها و الاستومرها سازگاری دارد.

در بیشتر کاربردها، متیل استر سویا با حلال‌ها یا سورفکتانت‌ها برای برآوردن الزامات عملکرد خاص، فرموله می‌ شود. تبخیر آهسته می تواند در بسیاری از کاربردها، مانند حذف جوهر و پاک کردن رنگ، مزیتی بزرگ باشد. چرا که با افزایش مدت زمان اثر حلال، مصرف حلال نیز کاهش پیدا می کند.

مخلوط کردن متیل استر روغن سویا با سایر حلال های آلی می تواند به طور هم افزایی، خواص هر حلال را افزایش دهد.

متیل استر سویا را می توان در لوازم آرایشی به عنوان یک نرم کننده استفاده کرد. در واقع این متیل استر می تواند موها را صاف و نرم می کند. همچنین به عنوان حالت دهنده پوست نیز کاربرد دارد.

مزایای متیل استر روغن سویا عبارتند از:

  • 100% زیست تخریب پذیر.
  • بازیافت آسان و کم هزینه
  • قابل تجدید – ساخته شده از سویا.

متیل استر سویا

متیل استر آفتابگردان

از دیگر انواع متیل استر باید به متیل استر آفتابگردان اشاره کرد. این ترکیب، اسیدهای چرب غیر اشباع C16 – C18 و اسیدهای چرب اشباع را در بر می گیرد. از طرفی این نوع ترکیبات به راحتی تجدید پذیر هستند. همچنین ترکیب غیر سمی هستند و هیچ گونه خطری برای محیط زیست یا سایر افراد ندارند.

روغن آفتابگردان برای اینکه به متیل استر تبدیل شود، از استر اسیدهای چرب خود کمک می گیرد. در واقع این اسیدهای چرب به عنوان ماده اولیه اصلی در متیل استر آفتابگردان مدنظر هستند.

خصوصیات شیمیایی انواع متیل استر با توجه به نوع روغنی که از آن تولید می شوند، متفاوت است. با این وجود، خصوصیات فیزیکی مربوط به متیل استر روغن آفتابگردان باعث شده که این روغن شبیه به سوخت های فسیلی دیزلی شود.

متیل استر آفتابگردان

قیمت متیل استر

قیمت متیل استر تحت تاثیر عوامل گوناگون تعیین می شود. با این وجود، انواع متیل استر با توجه به روغن هایی که از آن ها تولید می شوند، قیمت گذاری می شوند. به عنوان مثال قیمت متیل استر کلزا بالاست. این در حالی است که روغن آفتابگردان قیمت ارزان تری را به خود اختصاص می دهد.

فروش متیل استر

بهره مندی از فروش متیل استر می تواند برای صنایع مختلف نظیر مواد غذایی، داروسازی، تولید رنگ و… کاربرد داشته باشد. کیفیت و قیمت مناسب از مواردی است که باید در هنگام خرید متیل استر مورد توجه قرار بگیرد. همچنین باید فروشگاه معتبر فروش مواد شیمیایی و مطمئنی را برای خرید این محصولات انتخاب کرد.

چقدر این محتوا مفید بود؟

میانگین 0 / 5. تعداد آرا 0

اولین رای را شما بدهید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *