کد تخفیف 10% web10 ویژه خرید از وب سایت

دیسپرس کننده : کاربرد، قیمت و انواع مختلف روان‌کننده‌ها

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

کاربرد دیسپرس کننده ها

روان‌کننده‌ها بخش عظیمی از صنعت تولید مواد شیمیایی را به خود اختصاص داده‌اند. از روان‌کننده در محصولات مختلفی مانند روغن‌های مخصوص موتور استفاده می‌شود. دیسپرس کننده یک نوع ماده مضاعف به شمار می‌آید که معمولاً در ترکیبات روان‌کننده‌ها وجود دارد. وظیفه اصلی مواد دیسپرس، مقاومت در برابر مواردی همچون رسوب یا ایجاد گرفتگی‌های مختلف درون روان‌کننده‌ها (به‌ویژه روان‌کننده‌های مخصوص رنگ) است.

برای مثال اگر از مواد مخصوص دیسپرس در روان‌کننده‌ها استفاده نشود، ‌ روغن مربوطه به طور کامل خواص خود را از دست خواهد داد و گرفتگی‌های بسیاری در مسیر حرکت روغن جمع می‌شوند. در سال‌های اخیر شناخت انواع دیسپرس کننده ضرورت یافته است. در این متن قصد داریم شما عزیزان را با این ماده شیمیایی بسیار کاربردی آشنا کنیم. ادامه متن را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید

دیسپرس کننده

آشنایی با فرایند دیسپرس

پیش از ارائه هر توضیحی در مورد دیسپرس کننده ها باید به این پرسش پاسخ دهیم که فرایند دیسپرس شدن چیست؟ فرایند دیسپرس یک روند بسیار مهم در زمینه تولید رنگ‌های مختلف محسوب می‌شود. همان‌طور که اطلاع دارید اغلب رنگ‌ها به‌صورت کاملاً صحیح با یکدیگر ترکیب نمی‌شوند. رنگ‌های پیشرفته امروزی دارای ریزدانه‌ها و مواد شیمیایی بسیار مختلفی هستند و همین امر از ترکیب‌شدن آن‌ها به شکل همگن جلوگیری می‌کند.

 

استفاده در صنایع تولید رنگ‌

بهره‌گیری از مواد مخصوص دیسپرس در صنایع تولید رنگ به شکل امروزی یک لازمه است. تقسیم‌بندی انواع دیسپرس کننده‌ به موادی بستگی دارد که در ساختار آن‌ها به کار می‌رود. برای مثال موادی مانند هگزا متا فسفات سدیم معمولاً در اغلب مواد مخصوص دیسپرس یافت می‌شوند. از مواد مخصوص دیسپرس علاوه بر صنایع تولید رنگ، ‌ در موارد دیگری نیز استفاده می‌شود که از بین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخت روغن‌های مخصوص روان‌سازی موتور
  • ساخت مواد ویژه جهت ایجاد مانع برای ساخت محصولاتی به نام بیوفیلم
  • ساخت ترکیبات روغنی که به شکل جامد عرضه می‌شوند

هر یک از این موارد دارای ماده دیسپرس مختص خود هستند و نمی‌توان از یک نوع ماده مخصوص دیسپرس برای تمامی آن‌ها استفاده کرد. برای مثال استفاده از دیسپرس کننده رنگ در صنایع تولید روغن روان‌کننده موجب به‌هم‌خوردگی ترکیب مولکولی روغن مدنظر می‌شود.

استفاده دیسپرس کننده ها در صنایع تولید رنگ‌

نحوه عملکرد مواد مخصوص دیسپرس

دیسپرس کننده به ترکیب صحیح و سریع رنگ‌ها کمک می‌کند. یک ماده دیسپرس مناسب باید بلافاصله پس از افزوده شدن به ترکیب مدنظر، مانع از ساخته‌شدن گلوله‌ها و ساختارهای کلوخ مانند درون رنگ شود. وجود چنین ویژگی‌هایی به علت حضور ماده‌ای به نام سورفکتانت است که می‌‌توان آن را درون ماده مخصوص دیسپرس یافت. سورفکتانت‌ها یک ترکیب حیاتی برای عملکرد صحیح ماده مخصوص دیسپرس به شمار می‌آیند. در واقع کیفیت ماده دیسپرس به کیفیت سورفکتانت مورد استفاده در آن بستگی دارد.

از مواد مخصوص دیسپرس در ترکیبات مختلفی استفاده می‌شود

مهم‌ترین گام در روند استفاده از دیسپرس 

اولین و اصلی‌ترین گام در زمینه ایجاد روند دیسپرس، افزایش رطوبت است؛ اما بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که پس از افزایش رطوبت روند دیسپرس‌‌سازی به پایان می‌رسد. در گام اول روند دیسپرس مایعات موجود در دیسپرس کننده فضای خالی بین ذرات جامد ساختار رنگ‌ها را پر می‌کنند. در واقع همین فرایند ساده مانع از ایجاد کلوخ‌های مختلف رنگی می‌شود.

اگر در هر حالتی، روند افزایش رطوبت به‌وسیله دیسپرس دچار اختلال شود، رنگ‌های مدنظر به نحو احسن با هم ترکیب نمی‌‌شوند؛ به همین دلیل، مهم است پیش از آغاز روند دیسپرس، از همخوانی رنگ‌های مورد استفاده و همچنین ماده مخصوص دیسپرس اطمینان حاصل کنید.

قیمت دیسپرس کننده

قیمت دیسپرس کننده باتوجه‌به کیفیت محصول مربوطه تعیین می‌شود و کاربران می‌توانند به میزان دلخواه آن را سفارش دهند. آسان کم افتخار دارد با سال‌ها تجربه در زمین فروش دیسپرس کننده ، این محصول پرکاربرد را با بالاترین کیفیت ممکن و رعایت کلیه استانداردهای جهانی به شما عزیزان ارائه کند.

سخن پایانی

تمام تلاش خود را کردیم در این متن به‌صورت مختصر اطلاعات جامعی در مورد مواد مخصوص دیسپرس به شما ارائه دهیم. بهره‌گیری از ماده دیسپرس در مواردی همچون ساخت رنگ‌ها و همچنین روان‌کننده‌های صنعتی به یک ضرورت تبدیل شده است.

 

 

https://en.wikipedia.org

https://www.sciencedirect.com

https://www.epa.gov

چقدر این محتوا مفید بود؟

میانگین 0 / 5. تعداد آرا 0

اولین رای را شما بدهید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *