کد تخفیف 10% web10 ویژه خرید از وب سایت

معرفی انواع نونیل فنول اتوکسیله و کاربرد آن ها

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

انواع نونیل فنول اتوکسیله با توجه به ویژگی خاصی که دارند، در انواع مواد شوینده، تمیز کننده و پاک کننده همچون صابون های جامد و مایع به کار گرفته می شوند.

در کل نونیل فنول اتوکسیله را با نام صابون مول نیز می شناسند. ترکیب صابون مول در واقع یک سورفکتانت غیریونی بوده که منجر به کاهش کشش سطحی می شود. به همین خاطر در مواد شوینده و پاک کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

صابون مول 6، صابون مول 10، صابون مول 20 و صابون مول 30 گریدهای مربوط به نونیل فنول اتوکسیله می باشند.

 

آشنایی با انواع نونیل فنول اتوکسیله

انواع نونیل فنول اتوکسیله با توجه به تعداد اتیلن اکساید اضافه شده به ترکیب نونیل فنول نام گذاری شده اند. این گریدها با نام گذاری خود به خوبی طبقه بندی نیز می شوند. به عنوان مثال گریدهای پایین نونیل فنول اتوکسیله زمانی که در دمای محیط قرار می گیرند، به شکل مایع هستند. در این شرایط نونیل فنول اتوکسیله، ویسکوزیته (غلظت) بالایی دارد.

انواع نونیل فنول اتوکسیله در گریدهای بالاتر موم شکل هستند و به حالت جامد نمایان می شوند. نونیل فنول اتوکسیله در این گریدها به رنگ سفید است.

کاربرد عمومی

اتوکسیلات های نونیل فنول در کاربردهای متنوعی مانند فرمولاسیون مواد شوینده، امولسیفایرها در بسیاری از صنایع، رنگ ها و پوشش ها، پلیمریزاسیون امولسیونی و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. سورفکتانت های نونیل فنول اتوکسیلات در هر جایی که نیاز به افزایش فعالیت سطحی وجود داشته باشد، استفاده می شوند. همچنین حل شدن و امولسیون سازی را فراهم می کنند.

سورفکتانت چیست؟

پیش از اینکه اطلاعات لازم را درباره انواع نونیل فنول اتوکسیله به دست آورید، ابتدا بهتر یا سورفکتانت آشنا شوید. اصطلاح سورفکتانت معنی لغوی « عامل فعال سطحی» را تداعی می کند. مولکول های آمفی فیلیک به سمت محیط هایی با ویژگی حد فاصل آب و هوا جذب می شوند. در واقع انطباق با چنین محیط هایی به گونه ای انجام می شود که قسمت آب دوست مولکول آمفی فیلیک در آب و ناحیه آب گریز آن نیز در هوا قرار می گیرد.

کاربرد سورفکتانت 

سورفکتانت جزء همه کاره ترین محصولات شیمیایی به حساب می آید. این نوع مولکول شیمیایی را می توان در داروها، شوینده های صنعتی و معمولی و حتی مواد غذایی مشاهده کرد.

انواع نونیل فنول اتوکسیله

نونیل فنول اتوکسیله 6 مول

صابون مول 6 یک ترکیب غیر یونی است. این ترکیب با توجه به ویژگی های متفاوتی که دارد، در صنایع مختلف به کار گرفته می شود.

قیمت صابون مول 6 

قیمت صابون مول 6 تحت تاثیر عوامل گوناگون همچون کیفیت متریال، نوع ترکیبات و وضعیت بازار قرار دارد. با این وجود، صابون 6 مول در اغلب موارد با قیمت بهینه و مناسب عرضه می شود. از طرفی بر حسب وزن به کیلوگرم محاسبه می شود.

کاربردهای صابون مول 6

صابون مول ۶، دارای قدرت امولسیفایر کنندگی و مرطوب کنندگی است. همین موضوع باعث شده در سیستم های هیدروکربنی نقش مهمی داشته باشد. از صابون مول 6 برای تولید مواد شوینده، ساخت سموم کشاورزی، تولید چربی گیر، صنعت چرم و نساجی و… استفاده می شود.

صابون مول 9

این صابون نیز یکی دیگر از انواع نونیل فنول اتوکسیله است. چنین ترکیبی با توجه به خاصیت ایجاد رطوبت و قدرت پاک کنندگی بالا، برای تولید انواع شوینده توصیه می شود. البته دایره بهره مندی از صابون مول 9 به انواع شوینده ختم نمی شود. این صابون در فعالیت هایی نظیر تولید کاغذ و پارچه، آبکاری فلزات (عامل امولسیون) و همچنین برای تولید سموم کشاورزی کاربرد دارد.

نونیل فنول اتوکسیله مول ۱۰   به عنوان ترکیبی غلیظ در شوینده های مختلف همچون صابون مورد استفاده قرار می گیرد. وجود چنین مواردی استفاده از مواد شوینده را تسهیل می کند. البته صنایع نساجی نیز برای تولیدات خود از صابون مول 10 کمک می گیرند.

صابون مول 10

صابون مول 20

صابون مول 20 با ویژگی های مرطوب کنندگی مورد توجه قرار می گیرد. به همین خاطر این نوع صابون را برای تمیز کردن و شستشوی پشم یا از بین بردن آلودگی های گریس مدنظر قرار می دهند. صنعت نساجی نیز از چنین ترکیب فوق العاده ای به عنوان یک عامل سفید کننده استفاده می کند. اگر چه بخش قابل توجهی از کاربرد صابون مول 20 مربوط به تمیزکاری و سفید کردن است اما این صابون در صنعت تولید کود شیمیایی، صنعت نفت، تولید رنگ رزین و همچنین صنایع کشاورزی کاربردی می باشد.

جالب است بدانید مول 20 به عنوان یک شوینده می تواند به شکل فوم یا بدون فوم (کف) عرضه شود.

صابون مول 30 

صابون مول 30 نقش های متفاوتی دارد. این صابون را با نقش تثبیت کننده در دمای بالا یا امولسیفایر محلول در آب می شناسند. بخش قابل توجهی از دایره کاربردی این صابون، مربوط به تولید رنگ رزین است. این موضوع به رطوبت ایجاد شده توسط صابون مول مربوط می شود. در واقع صابون مول 30 می تواند غلظت رنگ را به خوبی کنترل و شرایط برای یکنواختی رنگ را فراهم کند. خاصیت تثبیت و پایدار کنندگی این صابون برای تثبیت فوری انواع رنگ رزین بسیار کاربردی می باشد. با این حال، از صابون مول 30 برای موارد دیگری همچون تولید کود شیمیایی و سم کشاورزی نیز استفاده می شود.

معرفی ویژگی انواع نونیل فنول اتوکسیله 
 • صابون 4 مول: سورفکتانت عالی محلول در روغن، امولسیفایر کم HLB
 • موارد استفاده: پاک کننده و چربی زدا، تمیز کردن خشک
 • نونیل فنول اتوکسیلات-EO6: امولسیفایر عالی، عامل مرطوب کننده، تثبیت کننده، غیریونیک های مواد شوینده را در سیستم های هیدروکربنی جفت می کند.
 • موارد استفاده: پاک کننده ها و چربی زداها، خشکشویی، چسب ها، مواد شیمیایی کشاورزی
 • صابون 9 مول: شوینده عالی، مرطوب شدن فوق العاده، قابلیت شستشوی خوب.
 • موارد استفاده: پاک کننده ها و مواد شوینده، پردازش کاغذ و پارچه، لباسشویی، رنگ و پوشش، کنترل گرد و غبار، مواد شیمیایی کشاورزی، مایعات فلزکاری.
 • صابون مول 10:  شوینده عالی، مرطوب شدن فوق العاده، قابلیت شستشو خوب، ویژگی های حلالیت همه کاره.
 • موارد استفاده: پاک کننده ها و مواد شوینده، پردازش کاغذ و پارچه، رنگ و پوشش، مواد شیمیایی کشاورزی، مایعات فلزکاری.
 • نونیل فنول اتوکسیلات: EO20-امولسیفایر و تثبیت کننده بسیار حل شونده در آب، موثر در دماهای بالا.
 • موارد استفاده: عوامل مرطوب کننده و تثبیت کننده ها، امولسیفایرها و پخش کننده ها، مواد شیمیایی کشاورزی، پاک کننده ها و شوینده ها.
 • صابون 30 مول:  امولسیفایر و تثبیت کننده بسیار حل شونده در آب، موثر در دماهای بالا.
 • موارد استفاده: عوامل مرطوب کننده و تثبیت کننده ها، امولسیفایرها و پخش کننده ها، مواد شیمیایی کشاورزی، پاک کننده ها و شوینده ها.

هر کدام از گریدهای انواع نونیل فنول اتوکسیله با ویژگی های متفاوتی عرضه می شوند. این نوع ویژگی ها، کاربرد هر یک از گریدها را نیز مشخص می کنند. با این حال، اغلب گریدها در میزان غلظت، ایجاد رطوبت و… با هم نقاط اشتراک دارند.

 

چقدر این محتوا مفید بود؟

میانگین 0 / 5. تعداد آرا 0

اولین رای را شما بدهید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *